Görögország társadalmi és gazdasági helyzete

Írta Papa Dátum 2010-05-08 11:52 Hozzászólás 4 Olvasta 11384 | Rovat: Elmélkedések »




Ezen feltételek teljesítése érdekében a görög kormány már a harmadik megszorító csomagot is elfogadta. A jelentős adóemelések mellett adót rónak a luxustermékekre az ingatlanokra és a magas jövedelmekre is. Befagyasztják a nyugdíjakat, a bónuszokat és a túlórapénzt 30%-kal csökkentik. Azt hiszem az is egyértelmű, hogy erre a társadalom hogyan válaszol. Az emberek ugyanis csak annyit látnak mindebből, hogy ők nem szúrtak el semmit, de most mégis rajtuk csattan az ostor, rajtuk húzzák szorosabbra a nadrágszíjat az utóbbi évek felelőtlen költekezései után. Természetesen az sem szorul különösebb magyarázatra, hogy a társadalom reagálása miért ölt teljesen elvadult, állatias formát. Görögország most nem éppen ideális célpont egy kis kiruccanásra. A szinte állandó sztrájkok mellett temérdek ember vonul utcára, hogy autók és épületek felgyújtásával, megrongálásával tiltakozzon a megszorító intézkedések ellen. A legújabb hírek szerint egy felgyújtott bankban 3 ember vesztette életét, köztük egy terhes nő is. Jól látható, hogy az emberiség milyen könnyen képes még az állatoknál is alantasabb szintre kerülni.

Görögországban, a demokrácia hazájában, az állatoknál is alacsonyabb rangú élőlények pusztítanak és gyilkolnak. Pár évszázaddal ezelőtt az ilyen embereket lemészárolták volna, a családjukat pedig rabszolgasorba taszították volna. Az igazság az, hogy személy szerint valami ilyesmit tennék velük most is. A tankot meg lehet dobni kővel, de garantáltan nagyobb ellenállást fog tanúsítani, mint azok az ártatlanok, akik életüket vesztik az őrjöngő csürhe kezei között.

Elmondható hát, hogy a görög helyzet igen sötét. A gazdaság romokban, és az EU-s segítség nélkül konkrét államcsődről beszélhetnénk. Arra tessék gondolni, hogy nincs pénz a kórházakra, vagy a rendfenntartásra, esetleg a közvilágításra. Arról nem is beszélve, hogy ha Görögország elhullik, sokan fognak romba dőlni vele együtt. Meglehet, hogy az egész euróövezet. És sajnálatosan úgy tűnik, hogy a görög példához hasonlóan jó néhány más ország is hasonló szakadék szélén táncol. Azt kell mondjam, hogy ehhez képest még mi is sokkal jobb helyzetben vagyunk, ami azt hiszem nagyon nagy szó. És hogy van-e kiút? Megszorítások, aszkétikus életmód és várni a segélyt az EU-tól, közben pedig lehetőleg nem átesni egy polgárháborún. Nem lesz egyszerű dolguk az már szent.

Nem tudom, hogy ez az írás mennyire volt mélyreható, s még csak abban sem vagyok biztos, hogy egyáltalán elemzésnek lehet-e nevezni. Jöhetnék kifogásokkal, hogy gyorsan akartam megírni, demonstrálandó, hogy tényleg megírjuk, amit TI kértek tőlünk… de nem teszek ilyet. Végezetül csak annyit mondanék, ami remélem a továbbiakban megmarad, mint az ilyen típusú írásművek lezárása (persze a megfelelő nevet behelyettesítve):

M!ke te kérted, én megírtam!


[1] [2] [3] [4] (4/4)


Hozzászólás
Anita Anita
2010-05-11 21:55
...most még a görög joghurt receptje is kéne ;)
M!ke M!ke
2010-05-08 22:40
Köszönöm, kiváló munka.
Papa Papa
2010-05-08 16:36
PetiX mester, ezer örömmel! Lehet, hogy 600 oldalas lesz és életem végéig írni fogom, de megírom! Aztán az is lehet, hogy a Sengoku éra tanulmányozása során kimúlok a sok részlet alatt :D
PetiX / mp PetiX / mp
2010-05-08 15:57
:D na erre nem számítottam, egész jó kis áttekintés volt
ha ilyen lett volna a töri könyv, lehet hogy több megmaradt volna bennem :P
hát akkor ezek után én meg szeretnék egy átfogó japán történelmet úgy nagyjából, ha már az iskolában hanyagoltuk ezt a témát :)
*Név:

*E-mail (Nem jelenik meg.):

Weboldal:

*Hozzászólás (HTML nem engedélyezett.):

Biztonsági kód:
Biztonsági kód, frissítéshez kattintson a képre.


* jelölt mezők kitöltése kötelező!