Ninja Assassin – Nindzsagyilkos

Írta Papa Dátum 2010-03-19 13:20 Hozzászólás 1 Olvasta 10360 | Rovat: Zene / Mozi / Könyv »



Nem reális az ábrázolásunk, mert a nindzsák messze nem csak bérgyilkosok voltak. Képzésük során óriási hangsúlyt fektettek a harcművészetekre és arra, hogy minden fegyvert használni tudjanak, de emellett szellemi oktatásuk is az élen járt. Tökéletesen ismerték az emberi testét, sokan közülük kiváló orvosok voltak, és persze a mérgek terén sem lehetett megközelíteni az ő szaktudásukat. Használták őket kémként, kémelhárítóként, szabotőrként, felderítőként, titkosrendőrként is. A filmben láthatunk egy női nindzsát is, akit ugyanúgy képeznek, mint a férfiakat. Nos, a valóságban is voltak női nindzsák, és bizonyára sokat megtanultak abból, amit a férfiaknak is tanítottak, de a nők esetében speciális képzésekre volt szükség. A női nindzsáknak ugyanis gyakran kellett gésának kiadniuk magukat, így tudniuk kellett zenélni, ismerniük kellett az etikettet és nem mellesleg tudniuk kellett járni a gésák tradicionális öltözékében, ami már önmagában nem kis feladat. Persze emellett megtanulták a hajtűiket is gyilkos fegyverként kezelni. Természetesen ezt nem igazán róhatjuk fel a filmnek, hiszen ki a fene tudja megmondani, hogy a mai modern időkben hogyan képeznék a nindzsákat. Vagy képezik.

Az egyetlen dolog, amit igazán felrónék a filmnek, mint a nindzsákkal kapcsolatos hiba, hogy a hira-shuriken-t (mifelénk dobócsillag) itt is az amerikai elképzeléseknek megfelelően, és nagyon tévesen használják. Az ilyen fegyver elsődleges célja ugyanis nem az ölés volt, hanem a figyelemleterelés, vagy az ellenség megzavarása. Elsődlegesen a szemeket, az arcot, a kézfejet és a lábfejet célozták vele, mert általában ezeket nem védte páncél. Menekülés során kiválóan alkalmasak voltak arra, hogy kizökkentsék az ellent az egyensúlyából, vagy közvetlen harc során kiváló segítséget nyújtottak a kardpárbaj előtt (gondoljunk csak arra, hogy ha a kard markolatát körülölelő kézfejünket felsérti egy ilyen shuriken, akkor bizonyára előnytelen helyzetben leszünk a nindzsával szemben). A hira-shuriken-t egyébként gyakran dobták úgy, hogy megvágja a célpontot, majd eltűnjön, így az egyszerű áldozat azt hihette, hogy egy láthatatlan penge vágta meg. Noha kézbe fogva szúrásra is lehetett alkalmazni, és egy képzett harcos kezében halálos is volt, azért nem valószerű, hogy egy katonai rohamsisakon keresztül áttörje a koponyacsontot, miután úgy húsz méterről eldobják. Erről a csúnya szokásról meg kellene feledkezniük az amcsiknak.


Viszont külön kiemelném, hogy amerikai filmben eddig általam még sosem látott módon megjelenik a nindzsák köré épített misztikusság egyik fontos eleme, a Kuji-In. Ez a nindzsák által is használt kézjeleket jelenti. A Kuji-In a Kuji-Kiri-ből származik és feltehetőleg kínai buddhista szerzetesek honosították meg Japánban, sok-sok évvel ezelőtt. A kézjelekkel különböző tulajdonságokat, erőket, szellemi képességeket ébresztenek fel a fizikai világban (erő, gyógyítás, harmónia, az energia áramlásának befolyásolása, a veszélyek megérzése, gondolatolvasás, az idő és a tér feletti uralom, a természet eleminek irányítása, felvilágosodás). Japánban a legtöbben ezt egyfajta átoknak, varázslatnak tartották, így amikor egy nindzsa a saját tudatának megerősítésére, egyfajta meditációként ha úgy tetszik, elkezdte ezeket a jeleket mutatni, akkor nem volt olyan ember, akinek ne lett volna tele a gatyája. A kézjelek megnyugtatták a nindzsát, az általuk keltett félelem pedig megzavarta az ellenséget, így úgy tűnt, mintha a nindzsa a kézjelek révén természetfeletti erőre tett volna szert. A filmben többször is alkalmazzák ezeket a jeleket, és amennyire én meg tudom állapítani még jókor és jól is használják (például amikor hősünket szállítják, és ő komolyan meg van sérülve, láthatjuk, ahogy a gyógyítás és az energia jeleit ismétli, miközben feltehetőleg a hozzájuk tartozó szavakat suttogja).

Az árnyakban megbújó, szinte láthatatlanul mozgó nindzsák is természetfelettinek tűnnek, de így legalább mi is ugyanazt tapasztalhatjuk meg velük kapcsolatban, amit egykoron az egyszerű katonák érezhettek, ha egy nindzsával kerültek szembe. Végül is ez nem egy dokumentumfilm, szóval megbocsátom neki, hogy a nindzsákat leegyszerűsítették arra a szintre, amit az amerikai gyomor is be tud fogadni.

[1] [2] [3] (3/2)


Hozzászólás
MasudaPetikkusu MasudaPetikkusu
2010-03-19 20:26
pont valamikor mostanában láttam, és tetszett nekem is
néha már egy kicsit tényleg hihetetlen volt, de attól még jó
*Név:

*E-mail (Nem jelenik meg.):

Weboldal:

*Hozzászólás (HTML nem engedélyezett.):

Biztonsági kód:
Biztonsági kód, frissítéshez kattintson a képre.


* jelölt mezők kitöltése kötelező!